Tajemný Etrusk

MIka Waltari, Simona Postlerová, Jan Vondráček, Otakar Brousek ml., Magdaléna Borová, Valérie Zawadská, Petr Pelzer, Ilja Racek, Petr Kostka, Růžena Merunková, Stanislav Oubram, Michal Pavlata, Martin Zahálka, Luboš Veselý, Dana Černá, Miloš Hlavica, Andrea Elsnerová, Ivan Řezáč, Šárka Vaculíková, Lukáš Hlavica, Stanislav Zindulka, Jiří Hromada, Vlastimil Zavřel, David Matásek, Jiří Klem, Dalimil Klapka, Radim Vašinka, Ladislav Trojan, Aleš Procházka, Jiří Knot, Věra Kubánková, Viktorie Hrachovcová, Petr Macháček, Klára Sedláčková Oltová, Josef Somr, Viktor Preiss, Miroslav Středa, Johana Tesařová

Tajemný Etrusk

MP3 ke stažení

299 KčCena vč. DPH

Historie Dobrodružná Radioservis

Audiokniha obsahuje dramatický životní příběh Larse Turmse, který se odehrává v 5. století před Kristem ve starověkém Středomoří. Původ a dějiny starověkého národa Etrusků jsou zahaleny tajemstvím. První doklady jeho existence jsou datovány od 8. století př. n. l., kdy se objevil na území Etrurie, které se rozkládalo v dnešním Toskánsku. To ostatně získalo svoje jméno právě od Etrusků, protože v latině se jim říkalo Etrusci a také zkráceně Tusci. Rozhlasová dramatizace románu byla natočena pod titulem Nesmrtelný Etrusk, který více odpovídá originálnímu názvu (Turms kuolematon), pro vydání jsme zvolili titul odpovídající českým knižním vydáním.

Pro Mika Waltariho proto příběh o muži, který dlouho hledá svoji pravou identitu, nemohl mít lákavější kulisy než Etrurii s její tajuplnou kulturou. Na území Etrusků se však odehrává až závěrečná část románu, v níž hrdina knihy Lars Turms za dramatických okolností, které ho málem stály život, opouští Řím a odchází na sever, až dorazí do hlavního města etruské říše Clusia.
Před tím však Waltari vyšle Larse Turmse na dalekou a pestrou pouť životem, bohatým na množství míst i dobrodružných událostí. Čtenář tak během četby obsáhlého románu doprovází protagonistu do věštírny v Delfách, plaví se s ním na vojenských lodicích křížem krážem Středomořím podél řeckého i italského pobřeží, toulá se římskými uličkami a chrámy a putuje po etruských městech.
Tajemný Etrusk je jako všechny Waltariho velké historické příběhy román–cesta, jehož formu autor převzal ze starých pikareskních románů, navíc sám byl vášnivým cestovatelem a cizokrajná dějiště svých příběhů osobně navštěvoval. Román psal již jako světově uznávaný spisovatel, jemuž věhlas přinesl historický román Egypťan Sinuhet. K tomuto žánru se obrátil už během druhé světové války. Po jejím konci tento žánr neopustil, protože se záměrně vyhýbal současným tématům. Finsko bylo po válce, v níž z důvodu zachování národní existence spolupracovalo s nacistickým Německem, ve složité vnitropolitické situaci. Malá země byla nucena vyjít po dobrém s včerejším nepřítelem a nyní „bratrem“ Sovětským svazem. Waltari však v dávných příbězích nastoloval současná témata, v nichž otázka mocenských bojů a střetů ideologií patřila k těm hlavním.
Lars Turms žije svůj život v dobách řecko-perských válek, v čase střetu odlišných civilizací. I tím nám jeho příběh, v němž samozřejmě nechybějí ani složitě se vyvíjecí milostné vztahy, může připadat v mnohém aktuální.

Autor MIka Waltari
Interpreti Simona Postlerová, Jan Vondráček, Otakar Brousek ml., Magdaléna Borová, Valérie Zawadská, Petr Pelzer, Ilja Racek, Petr Kostka, Růžena Merunková, Stanislav Oubram, Michal Pavlata, Martin Zahálka, Luboš Veselý, Dana Černá, Miloš Hlavica, Andrea Elsnerová, Ivan Řezáč, Šárka Vaculíková, Lukáš Hlavica, Stanislav Zindulka, Jiří Hromada, Vlastimil Zavřel, David Matásek, Jiří Klem, Dalimil Klapka, Radim Vašinka, Ladislav Trojan, Aleš Procházka, Jiří Knot, Věra Kubánková, Viktorie Hrachovcová, Petr Macháček, Klára Sedláčková Oltová, Josef Somr, Viktor Preiss, Miroslav Středa, Johana Tesařová
Vydavatel Radioservis
Celková délka 09:02:00
Vydáno 2014